22 вересня 2020 р.

Метео-умови

Як до нас доїхати

GMM

"Онлайн-платформа з інформацією про застосування ліків при COVID-19""Коронавірус в Україні"


"Право на вільний вибір лікаря""Програма "Доступні ліки""Карта аптек""Як атономізувати лікарню""Робота скринінгових центрів""Проект Twinning"


Інформація про якість питної води в Україні

На якість питної води систем централізованого водопостачання негативно впливає незадовільний технічний стан водопровідних споруд і мереж та значна їх зношеність, несвоєчасне проведення капітальних та поточних планово-профілактичних ремонтів та ліквідації аварій. Про це йдеться в повідомленні Управління громадського здоров'я та санітарно-епідемічного благополуччя населення МОЗ України.

В окремих регіонах гостро стоїть питання забезпечення населення питною водою не тільки в якісному, але й у кількісному відношенні. Ситуація з водозабезпеченням залишається складною в АР Крим, Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, Луганській областях, містах Севастополі, Феодосії, Ялті, Бахчисарайському і Судацькому районах.

Органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, керівники підприємств і господарств не приділяють належної уваги забезпеченню населення якісною питною водою. А це, в свою чергу, є порушенням статті 18 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та статті 7 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".

Незадовільний технічний стан водопровідних мереж і водоочисних споруд, постійне відключення водопроводів від електропостачання, подача води за графіками призводять до її бактеріального забруднення, створюють небезпечну епідемічну ситуацію в регіонах країни.

Особливу занепокоєність викликає стан водопостачання сільського населення. Зміна форм власності та передача сільських водопроводів на баланс органів місцевого самоврядування загострили проблему забезпечення населення питною водою гарантованої якості. Водопроводи знаходяться в незадовільному технічному стані, населення змушено проводити ремонти за свої кошти. На сільських водопроводах немає очисних споруд та знезаражуючих установок, відсутній виробничий лабораторний контроль якості питної води.

Водночас централізованим водопостачанням забезпечено лише четверту частину сіл України. Решта сільського населення споживає воду з колодязів та індивідуальних свердловин, які внаслідок використання незахищених поверхневих водоносних горизонтів (ґрунтових вод) та зазвичай незадовільного технічного стану не гарантують епідемічної безпеки людей.

За останні роки близько 30% проб питної води, відібраних з джерел нецентралізованого водопостачання, не відповідає нормативам за санітарно-хімічними показниками та 20% - за мікробіологічними показниками.

У випадках встановлення невідповідності питної води гігієнічним вимогам головними державними санітарними лікарями відповідних адміністративних територій вживаються адекватні до ситуації заходи.

Зокрема, за виявлені порушення вимог санітарного законодавства у сфері водопостачання населення та санітарної охорони водойм посадовими особами державної СЕС щорічно притягується до адміністративної відповідальності 5500 відповідальних осіб, у слідчі органи направляється 150 справ, з яких по 110 приймаються рішення щодо притягнення до відповідальності, виноситься 5500 постанов про припинення експлуатації об'єктів, з яких 800 об'єктів на постійно.

З метою поліпшення питного водопостачання населення, збереження та зміцнення здоров'я людей Міністерство наказом затвердило Державні санітарні норми та правила "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною".

Зазначені Державні санітарні норми та правила гармонізовано з Директивою Ради ЕС і вони встановлюють вимоги до безпечності та якості питної води, призначеної для споживання людиною, а також правила виробничого контролю та державного санітарно-епідеміологічного нагляду у сфері питного водопостачання населення.

У зв'язку з набранням чинності зазначених Державних санітарних норм та правил було скасовано чинність зазначеного державного стандарту в частині гігієнічних вимог до питної води, що унеможливило надання тимчасових дозволів на реалізацію питної води з відхиленням від вимог державного стандарту на питну воду.

МОЗ України надіслало лист до КМУ, в якому запропонувало здійснювати облік питної води, що реалізується населенню централізовано та не відповідає вимогам санітарних норм, як "технічної води" для господарських потреб, про що інформувати громадян.

Міністерство також поінформувало Кабмін щодо необхідності модернізації водопровідно-каналізаційного господарства та поліпшення якості питної води централізованих систем водопостачання населення. У зв'язку з цим Кабінет Міністрів України доручив Мінжитлокомунгоспу, Мінфіну, Раді міністрів АР Крим та обласним державним адміністраціям забезпечити першочергове фінансування заходів, передбачених державними та регіональними програмами розвитку водопровідно-каналізаційного господарства у повному обсязі.

Завдяки спільній діяльності Міністерства, Державної санітарно-епідеміологічної служби та Міністерства житлово-комунального господарства у сфері водопостачання населення та реалізації програм розвитку водопровідно-каналізаційного господарства вдалося уникнути виникнення спалахів інфекційних хвороб, пов'язаних з водним фактором передачі збудника інфекції протягом 2009-2010 років.

 

Довідково: Державною санітарно-епідеміологічною службою МОЗ України щорічно досліджується понад 200 тис. проб питної води з джерел централізованого водопостачання населення за санітарно-хімічними показниками та понад 300 тис. проб за мікробіологічними показниками. Питома вага нестандартних проб питної води, протягом останніх років становить 12% за санітарно-хімічними та близько 5% за мікробіологічними показниками.

Найбільша кількість нестандартних проб питної води з централізованих систем водопостачання реєструється, як і раніше, на сільських водопроводах, найменша - на комунальних.

За останні роки питома вага нестандартних проб питної води за санітарно-хімічними показниками у Луганській, Запорізькій та Кіровоградській областях, а за бактеріологічними показниками у Тернопільській, Закарпатській та Миколаївській областях перевищує середні показники по країні.

Прес-служба МОЗ України