30 листопада 2020 р.

Метео-умови

Як до нас доїхати

GMM

"Онлайн-платформа з інформацією про застосування ліків при COVID-19""Коронавірус в Україні"


"Право на вільний вибір лікаря""Програма "Доступні ліки""Карта аптек""Як атономізувати лікарню""Робота скринінгових центрів""Проект Twinning"


В Україні закріпилася тенденція зростання народжуваності та зменшення смертності дітей

Здоров'я дитини - це ні з чим незрівнянна цінність. Саме тому питання охорони здоров'я дітей та матерів було і залишається постійним пріоритетом для суспільства та керівництва країни.

В Україні проживає 8 мільйонів 81 тисяча 126 дітей віком від 0 до 18 років, з них 508 тисяч 544 дитини віком до 1 року, 1 мільйон 597 тисяч 566 підлітків.

Право дитини на життя та охорону здоров'я гарантовано Конвенцією ООН про права дитини, Основами законодавства про охорону здоров'я та Законом України "Про охорону дитинства".

Над їх реалізацією постійно працює медична галузь.

У порівнянні з минулими роками Урядом майже у півтора рази збільшене фінансування вітчизняної охорони здоров'я, в тому числі і державних програм спрямованих на поліпшення здоров'я дітей.

Які ж основні результати діяльності органів і закладів охорони здоров'я в цьому напрямку?

В країні закріплено тенденцію щодо зростання народжуваності та зменшення смертності дітей, в тому числі малюкової.

У 2010 році відбулось 491591 пологів та народилось 497689 (2009 р. - 512526 немовлят).

Стабілізовано показник малюкової смертності, який у 2010 році становить 9,1 на 1 000 народжених живими проти 9,4 за аналогічний період у 2009 році. Померло 4564 дитини віком до 1 року (за 12 місяців 2009 -4802 ), що на 238 дітей менше ніж за аналогічний період минулого року.

Завдяки поступовому впровадженню системи сучасних перинатальних технологій (збільшення партнерських пологів до 51%), вдалося знизити рівень ускладнених пологів з 50% майже до 33,2%, що суттєво впливає на рівень материнської та малюкової смертності. Також важливим є те, що зросла кількість нормальних пологів в два рази.

Як наслідок цих заходів продовжує знижуватись рівень захворюваності немовлят. З 2001 року зниження показника захворюваності новонароджених в акушерських стаціонарах відбулось на 43%.

Завдяки створенню в Україні чіткої організаційної системи діяльності родопомічних закладів спільно з центрами профілактики та боротьби зі СНІДом знижено рівень інфікування новонародженого від матері хворої на ВІЛ/СНІД з 7,2% у 2007 році до 6,2 %.

В Україні 165 тисяч 121 дитини-інваліда. Щороку понад 18 тисяч дітей стають інвалідами. Для цієї категорії дітей дуже важливим є реабілітація.

Для цього продовжується розвиток закладів медичної реабілітації дітей в Україні. Працює 41 реабілітаційний центр. З 2010 року розпочато створення нових потужних центрів ранньої медико-соціальної реабілітації в будинках дитини (всього -48). Це серйозне доповнення до існуючої мережі.

Як і в багатьох інших країнах, в Україні запроваджено систему скринінгу новонароджених на фенілкетонурію і гіпотиреоз, а з 2011 року запроваджено скринінг усіх новонароджених на муковісцедоз та адрено-генітальний синдром.

На сьогодні в Україні за кошти державного бюджету централізовано здійснюються заходи на дотримання в першу чергу прав дітей з обмеженими можливостями здоров'я, зокрема: медикаментозне забезпечення дітей, хворих на первинні (вроджені) імунодефіцити, гемофілію; муковісцидоз, дитячий церебральний параліч, гіпофізарний нанізм, хронічний вірусний гепатит, фенілкетонурію, розсіяний склероз, ниркову недостатність, Гоше, онкологічні та гематологічні захворювання.

У 2010 році:

- завершено роботи по будівництву Черкаської обласної дитячої лікарні, яка розпочала свою роботу в квітні 2011 року;

- відкрито ІІ корпус ДУ "Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії" МОЗ України;

- відкрито Центр дитячої токсикології, інтенсивної та еферентної терапії на базі НДСЛ "ОХМАТДИТ";

- відкрито відділення дитячої онкології на базі Волинської обласної дитячої лікарні.

Проте, незважаючи на зусилля медиків стан здоров'я дітей викликає тривогу.

Прикро констатувати, що протягом останніх років не вдається уникнути тенденції до зростання рівнів захворюваності та поширеності хвороб серед дітей, які в порівнянні з 2003 роком зросли на 19% та 15% відповідно.

Захворюваність зростає за рахунок новоутворень, хвороб ендокринної системи, органів дихання та травлення.

Прес-служба МОЗ України