12 листопада 2019 р.

Як до нас доїхати

GMM"Право на вільний вибір лікаря""Програма "Доступні ліки""Карта аптек""Як атономізувати лікарню""Робота скринінгових центрів""Проект Twinning"


У Львівському обласному центрі громадського здоров’я відбувся круглий стіл «Як вберегтися від гепатитів: шляхи передачі і профілактика»

 25.07.2019

25 липня 2019 року Львівським обласним центром громадського здоров’я було організовано та проведено засідання круглого столу, присвяченого Всесвітньому дню боротьби з гепатитами.

У вступному слові заступниця директорки Львівського обласного центру громадського здоров’я Ірина Чайка зауважила, що вірусні гепатити являють собою одну з найважливіших проблем не тільки для України, але й для всіх країн світу. За темпами та масштабами поширення ця інфекція перевищує захворюваність на СНІД та туберкульоз. Гепатит  – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Відповідно до вірусів, що викликають захворювання, розрізняють вірусний гепатит А, Е, В, С, Д, TT, SEN та ін. Гепатити B і C - 2 основних типи - є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або C. Найчастіше цей діагноз сприймається як вирок, але є й такі, хто вважає хворобу ще одним випробуванням, викликом долі, на який необхідно дати адекватну відповідь.

В ході дискусії висвітлювались думки спеціалістів.

Про сучасні аспекти профілактики та лікування гепатитів розповіла Наталя Тімко, експерт з епідеміології Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.

Заразитися вірусним гепатитом А і Е можна через вживання забруднених харчових продуктів і води. Особливо небезпечним є вживання морепродуктів без належної термічної обробки. В Україні в останні роки  реєструється щорічно від  2 до 3-х тисяч випадків захворювання на вірусний гепатит А.

Гепатити В, С можуть передаватись через маніпуляції, пов'язані з контактом із кров'ю (в тому числі татуювання, пірсинг тощо); через незахищені статеві контакти; при народженні від матері до дитини; через використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

Насправді неможливо точно встановити, де саме заразилася людина, бо інкубаційний період (від зараження до появи перших симптомів) може тривати до шести місяців для вірусного гепатиту В та до трьох місяців для гепатиту С. Часто буває, що хвороба взагалі ніяк не проявляється, і про те, що у неї гепатит, людина дізнається випадково. Вагітним жінкам, у яких діагностовано гепатит В, потрібно порадитися зі своїм лікарем про те, як запобігти передачі гепатиту до дитини.

Вакцини проти гепатиту C не існує, тому профілактика в основному полягає в належному виконанні маніпуляцій,  пов’язаних з контактом із кров’ю. 

Завдяки  інноваційним препаратам прямої дії для лікування вірусного гепатиту С можливо вилікувати понад 95% людей з цією інфекцією. Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування гепатитом В - це вакцинація.

Як зауважила Оксана Пушкарьова, лікар-епідеміолог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, забезпеченість вакцинами для профілактики вірусного гепатиту В є достатньо високою. Введення даної вакцини дітям до 18 років здійснюється безкоштовно.

Заступник головного лікаря Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Ігор Берник розповів, що у Львівській області діє програма з надання медичної допомоги учасникам АТО і тим, хто брав участь в Революції Гідності. Частина програми стосується надання допомоги у лікування вірусного гепатиту В і С. Однією зі складових надання цієї допомоги пацієнтам є робота Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні.

Пацієнти, які повернулися з АТО чи брали участь в Революції гідності, при виявленні у них підозри на гепатит В або С, повинні звернутися за місцем проживання в кабінет інфекційних захворювань, де їм буде проведено первинні обстеження (загальний аналіз крові, сечі, біохімічний аналіз, ультразвукове обстеження органів черевної порожнини). В подальшому, за необхідності, призначається противірусне лікування.

«Проблема вірусних гепатитів є дійсно важливою та складною для вирішення. І лише спільними зусиллями медичних працівників та пересічних громадян, скерованими насамперед на профілактику і раннє виявлення інфекції, ми зможемо зупинити цю страшну недугу», - зауважив Олег Когут, заступник директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України.

Про профілактику гепатиту С та тестування представників уразливих груп на базі мобільної амбулаторії розповіла Тетяна Федорчак, соціадьний працівник Благодійного фонду «Салюс».

Про потребу в соціальному супроводі під час лікування вірусних гепатитів наголосила керівник проектів Благодійної організації «БТ «Мережа ЛЖВ» м. Львів Наталія Проць.

Також в обговоренні взяли участь Галина Городецька, керівник програм та проектів центру розвитку громадського здоров'я УКУ, та представники студентської ради ЛНМУ ім. Данила Галицького.

За результатами обговорення учасниками заходу прийнято рішення про посилення інформаційно-просвітницької роботи щодо запобігання та профілактики захворюваності на вірусні гепатити не тільки серед громадськості, уразливих груп населення та учнівської молоді, але й серед лікарів первинної ланки, ОТГ тощо. 

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

locz@mail.lviv.ua