22 травня 2019 р.

Як до нас доїхати

GMM"Право на вільний вибір лікаря""Програма "Доступні ліки""Карта аптек""Як атономізувати лікарню""Робота скринінгових центрів""Проект Twinning"


Відбулася прес-конференція «Профілактика, рання діагностика, лікування та підтримка пацієнтів з вродженими вадами розвитку»

4.03.2019

З нагоди Всесвітнього дня запобігання вродженим вадам розвитку, що відзначається 3 березня, у Львівському обласному центрі громадського здоров’я відбулася прес-конференція, присвячена профілактиці, ранній діагностиці, лікуванню та підтримці пацієнтів з вродженими вадами розвитку.

 

Участь у заході взяли директор Львівського обласного центру громадського здоров’я Мар’яна Служинська, завідувач міжобласним медико-генетичним центром ДУ "Інститут спадкової патології НАМНУ" Надія Гельнер, асистент кафедри пропедевтики педіатрії та медичної генетики ЛНМУ імені Данила Галицького, голова ради молодих вчених  ДУ "Інститут спадкової патології НАМНУ" Євгенія Шаргородська, голова ГО "Слід Життя" с.Юстина.

«Наша зустріч стосується дуже делікатної, трепетної теми – життя і здоров’я дітей. Вжити профілактичних заходів до народження дитини завжди легше, ніж потім вирішувати серйозні проблеми зі здоровям», - розпочала прес-конференцію Мар’яна Служинська. – Наприклад, близько 50% вад центральної нервової системи можна запобігти за допомогою збагачення борошна фолієвою кислотою, яка здійснюється в багатьох країнах, але досі не проводиться в Україні. Надзвичайно важливою є також профілактика фетального алкогольного синдрому. Алкоголь є потужним тератогенним чинником, і вживання його на ранніх стадіях, коли жінка ще може не знати про вагітність, призводить до важких уражень плоду. Тому вкрай актуальними є заходи щодо зменшення поширеності вживання алкоголю в суспільстві загалом».

Надія Гельнер розповіла про причини вроджених вад розвитку: «20-30% - це нові мутації на рівні гена або хромосоми, 15-20% - поєднання спадкової схильності та чинників зовнішнього середовища,30-40% - на жаль, не встановлені причини, решта – безпосередній вплив тератогенних факторів. Варто пам’ятати, що здоров’я майбутньої дитини залежить від здоров’я матері та бабці, тобто від способу життя, який веде родина протягом кількох поколінь».

Протягом минулого року на Львівщині народилося 490 дітей з вродженими вадами розвитку та хромосомною патологією, зокрема, 13 – з синдромом Дауна, 1 – з синдромом Едвардса, 114 – з вадами серця і судин, 181 – з вадами кістково-суглобової системи, 82 – з вадами сечостатевої системи.

В результаті пренатальної ультразвукової діагностики в терміні до 22 тижнів вагітності було виявлено 136 випадків вроджених вад, зокрема, 31 - вада невральної трубки, 15 вад серцево-судинної системи, 13 – вад розвитку передньої черевної стінки, 17 - вади розвитку скелету, 24 – сечостатевої системи, а також 22 випадки множинних вроджених вад.

Протягом 3-9 тижня вагітності, коли відбувається органогенез, дуже небезпечним є вплив тератогенних чинників: стресу, підвищеної температури та інсоляції, шкідливих умов праці жінки. Негативний вплив можуть мати деякі медикаменти – протиепілептичні, гормональні засоби, препарати для лікування онкопатологій.

В Інституті спадкової патології проводиться пренатальна ультразвукова діагностика, в разі необхідності – інвазивна діагностика (дослідження навколоплідних вод, біопсія плаценти або хоріона), а також постнатальний скринінг новонароджених.

Євгенія Шаргородська наголосила на важливості підготовки до вагітності: «Майже 50% вагітностей є непланованими, лише близько 25% жінок приймають фолієву кислоту до вагітності та 75% - під час вагітності. А відомо, що дефіцит фолієвої кислоти спричиняє вади неавральної трубки, які посідають перше місце серед усіх вроджених вад розвитку.  Плануючи вагітність, треба також перевести наявні хронічні захворювання в стадію ремісії, обстежитися на TORCH-інфекції, пройти медико-генетичне консультування».

Голова ГО "Слід Життя" с.Юстина розповіла про діяльність організації, яка є так званим перинатальним хоспісом та надає психологічну допомогу батькам, що стикнулися з діагностованою важкою патологією у майбутньої дитини. Близько 20-25% жінок вирішують зберегти таку вагітність, особливо враховуючи, що частина вад піддається корекції після народження дитини. «Ми не можемо додати днів до твого життя, але можемо додати життя до твоїх днів» - таким є девіз організації.

Зустріч фахівців продовжилася у форматі круглого столу за участі в.о. начальника відділу материнства і дитинства Любомири Кутневич.

 

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

locz@mail.lviv.ua