18 червня 2019 р.

Як до нас доїхати

GMM







"Право на вільний вибір лікаря"



"Програма "Доступні ліки"



"Карта аптек"



"Як атономізувати лікарню"



"Робота скринінгових центрів"



"Проект Twinning"


28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом

28.09.2018

Всесвітній день боротьби зі сказом, що відзначається 28 вересня, має на меті підвищувати інформованість про наслідки сказу у людини і тварин, про те, наскільки важливими є профілактичні заходи серед тварин для попередження захворювання у людей.

Дата дня була обрана невипадково: 28 вересня 1895 року помер французький мікробіолог Луї Пастер, який спільно з колегами створив вакцину проти сказу. Перше успішне щеплення проти сказу було зроблено 6 липня 1885 року 9-ти річному хлопчикові Йозефу Майстеру, якого вкусив скажений пес. Хлопчик вижив, ставши першою людиною, врятованою від сказу. На знак подяки за свій порятунок Йозеф Майстер все життя доглядав за могилою вченого і працював сторожем в Інституті Пастера.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними ВООЗ, ця хвороба входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільші соціально-економічні збитки. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через що гине понад 55 тисяч людей і більше 1 мільйона тварин щорічно.

Епідемічна ситуація зі сказу в Україні залишається нестійкою. Щорічно реєструються поодинокі випадки захворювання людей на сказ. За останнє десятиріччя найбільша кількість захворювань зареєстрована у 2011 році – 6 випадків (по одному у Київській, Чернігівській, Тернопільській, Сумській, Донецькій областях та м.Києві). У 2017 році зареєстровані 2 випадки захворювань серед людей – по 1 випадку у Дніпропетровській та Одеській областях.

За даними ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України”, у Львівській області останній випадок захворювання людини на сказ був зареєстрований у 2009 році у мешканця м.Борислава. 

В області  реєструються випадки сказу серед диких та домашніх чи безпритульних тварин. За 8 місяців цього року зареєстровані 18 випадків сказу серед тварин (лисиць, собак, котів). За аналогічний період минулого року реєструвалися 16 випадків. 

Зараження людини відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі залишається червона лисиця (40% від усіх захворілих тварин). Продовжує залишатися значною кількість випадків сказу серед собак і котів, які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку щодо інфікування збудником сказу.

Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до понад одного року. Початковими симптомами сказу є підвищення температури тіла, біль або поколювання, печіння (парестезія) у місці рани. У міру поширення вірусу по центральній нервовій системі розвивається прогресивне, смертельне запалення головного і спинного мозку. У хворих з`являється безсоння, страх, наростають явища збудження, виражена водобоязнь. Збудження змінюється паралічами, розладом функцій серця та дихання, внаслідок чого настає смерть

Як запобігти захворюванню:

1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.

2. Якщо покусала або ослинила підозріла (невідома) тварина, потрібно промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога щвидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування  за затвердженою схемою.

3. Якщо Вас вкусила відома домашня тварина, для встановлення за нею ветеринарного спостереження, необхідно з`ясувати прізвище та адресу власника тварини.

4.  Необхідно своєчасно робити щеплення домашнім тваринам. Кожен власник тварин повинен розуміти, що він несе відповідальність не тільки за своє здоров'я чи свого улюбленця, але і за здоров'я оточуючих!  

 

Прес-служба

Департаменту охорони

здоров'я ЛОДА

тел. 276-23-60

locz@mail.lviv.ua